Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да подготвим първокласник за първия учебен ден 

Автор:
Откриване на новата учебна година в СОУ Св. Св. Кирил и Методий в Криводол, 15 септември 2014 година, Снимка Жоро Александров
Снимка: Архив: Жоро Александров

Месец август е към своя край и трескавата подготовка на учениците за първият учебен ден вече тече. Много вълнуващо за родителите е изпращането на първокласник в училище. Моментът е на промяна, на настъпване на ново и различно събитие. За родителите това са нови грижи и подготовка. 

Детските психолози и педагози отбелязват, че тръгването в първи клас е доста стресиращ момент в живота. От това, доколко успешно първокласникът ще се адаптира към училището, зависи само и единствено от отношението, което е получавал до сега, както и от дисциплината. Много често децата пропускат голяма част от детската градина, дали защото родителите смятат, че не е важна или с уважителна причина, за съжаление после това се отразява на детето. По този начин училището се превръща в първото място, което детето се налага да посещава сериозно и често пъти това може да го доведе до уплаха.

Как трябва един родител да се държи с детето си точно във времето преди дългоочаквания 15-ти септември, ценни съвети получихме от началната учителка в Основно училище "Иван Вазов" Благовеста Ангелова

"Всъщност подготовката и нагласата за детето в първи клас започват доста преди първия звънец на 15-ти септември. Още от детската градина детето придобива някои навици, необходими му и в училище като например четенето на книжки и образователни игри. С наближаването на първия звънец около бъдещия ученик започва подготовка, която трябва да бъде полезна не само за детето, но и за неговите родители. Децата винаги усещат, ако се крият от тях тревоги и притеснения. Затова е важно родителят да говори с тях честно и откровено и да обясни на детето какво го очаква наистина в училище. Не е необходимо да представя училището като място, на което само се учи и седи. В училище има разнообразни часове, с които детето ще се забавлява и ще учи. Никак не е необходимо родителите да учат децата си на нещо през лятото, ходейки на детска градина те са натрупали една достатъчно добра основа, а нашата работа в училище е да я продължим. Нека децата имат едно пълноценно и безгрижно лято, а с училището ще се захванат през септември." 

Основната цел е детето да си изгради навици за учене през останалата част от живота, а не просто да ходи на училище и да мисли, че това е само по задължение. Ползата, която училището носи, не е в самите знания, а най-вече в развиването на навици за усвояването им, смята Елица Дионисиева, майка на първокласник:

"Вече почти сме се подготвили с каквото необходимо да се приготвим, за да започне синът ми първи клас. Не попадаме в семействата, които е възможно да се възползват от помощите за първокласници, но е напълно нормално да се подпомагат семействата, които наистина имат нужда. Според мен сумата, която е необходима, за да изпратим детето си на училище възлиза около една минимална заплата, като тук включвам дрехи, обувки, тетрадки и всичко, но съм сигурна, че всеки сам решава каква сума трябва да отдели. Самата аз карах детето си да учи и да пише през лятото, докато не разбрах, че не трябва, защото аз мога да го науча по един  начин и после да му е трудно, затова спрях. Смятам, че не трябва да носи  на училище смартфон, който да му отвлича вниманието. По-добре е да е обикновен телефон, с който просто да имаш връзка с него. Притеснен е, но се надявам, че всичко това ще премине, смятаме да посещава и занималня, както и ще се храни на училище, за да може това, което не е усвоено в час, веднага да може да се реагира." 

A сега е време да си припомним, че имаме още седмици до заветното начало на учебната година. Нека малчуганите играят на воля, а родителите да се успокоят, защото 15-ти септември е просто ден като всеки друг.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Фестивал "Занаяти и култура" ще се проведе във Видин

Двудневен фестивал "Занаяти и култура" ще се проведе тази събота и неделя, 20-и и 21 април, пред средновековния замък "Баба Вида" във Видин . Той се осъществява от Сдружение "Клуб за семейно спортуване и приключения "Семеен спорт". За участие са поканени местни занаятчии, производители на вина, ще има кулинарна изложба, изложение на оръжия,..

публикувано на 19.04.24 в 15:48

Арти - лабрадорът на актьорите Ани и Кирил Кирилови

Рубриката "97 Лапи и 1 опашка" днес ни среща с най-артистичното куче във Видин - домашния любимец на актьорите от видинския театър Ани и Кирил Кирилови . И не случайно то се казва Арти , което идва от английската дума за изкуство "art". Той е порода лабрадор , черен на цвят, от по-рядко срещаните лабрадори. Ани и Кирил са толкова..

публикувано на 19.04.24 в 14:30

Ема Величкова: Животът трябва да е шарен, професията също

Срещата ни с Ема Величкова е и билетът за шарения  ѝ свят, в който ни допусна. С нейните изключително талантливи ръце, тя създава не само изкуство, не само формички за сладки. С дизайните си тя разказва истории за радост и веселие, които впоследствие преливат в нежност и вкус. Нейната личност се отразява във всяка нейна изработка -..

публикувано на 19.04.24 в 14:00

В деня на велосипеда: Веселин Филипов за любовта към колоезденето

В международния ден на велосипеда се срещаме с един видинчанин, който обожава колоезденето. Веселин Филипов кара колело от малък. Описва тези спомени като хубави, макар като всяко дете те да са свързани с рани по коленете, но рани, които днес го карат да се усмихва. Вече не пада от колелото, защото знае да го управлява повече от добре. Дори ако..

публикувано на 19.04.24 в 13:00

Март- горещ и с нови рекорди

Изминалият месец март беше с най- висока средна температура в глобален аспект, със стойности, които досега не са измервани в метеорологичната инструментална история на човечеството. По-важното е, че това е десетият пореден месец, в който се отбелязва най- високата глобална температура. Това означава, че почти една година имаме най- топлите..

публикувано на 18.04.24 в 15:58
Виктория Гузелска, инспектор по защита на населението към сектор

Как работи националната система за ранно предупреждение при бедствия и кризи?

Никой не е застрахован срещу това да се сблъска с природно бедствие или друг вид кризисна ситуация. Новини за подобни инциденти заливат световния медиен поток. В последните години и на много места в България природата показа своята мощ. Според данните на националната статистика за 2022 година, над 14 600 са възникналите в страната бедствия, аварии,..

публикувано на 18.04.24 в 14:30

Майстори на баницата отново се събират в Крушовица

Фестивал на баницата организират за поредна година в Крушовица, община Мизия. Четвъртото издание на проявата "Да завием баница" ще се проведе на 20 април, събота, на площад "Проф. д-р Иван Митев" в селото. Майстори на кулинарното изкушение от цялата страна ще могат да демонстрират своите умения в четири категории за най-добра баница - солена,..

публикувано на 18.04.24 в 14:00